Kategoriler
Blog

Steem Wallet Steemit Rehberi #3

Bu yazımda Steemit cüzdanından bahsedeceğim. Ana sayfadaki menülerden “My wallet”‘ı kullanarak yada herhangi bir bloga girince sağ köşedeki Wallet butonu ile o hesabın walletını görüntüleyebilirsiniz.

Steem Walletınıza girdiğinizde iki farklı para birimi göreceksiniz. Bunlar :Steem ve SBD(bu konuya daha sonra deyincem). Wallet sayfasında diğer kullanıcılara transfer yapabilir kendi hesabınıza token yatırabilir yada çekebilirsiniz. Tabi tüm bu yaptığınız işlemler başkaları tarafından görülebilir.

Sırasıyla cüzdandaki başlıkları inceleyelim.

Steem :

Steemit’in ana tokenıdır. Steemit’te içerik üreterek veya yorum yazarak STEEM kazanabilirsiniz. Steemleri istediğiniz zaman çekebilirsiniz. Ayrıca Steemlerinizi Steem Powera power up yaparak çevirebilirsiniz.

Steem Power (SP):

Steemit platformunda  etki gücünüzü gösterir . SP miktarınıza göre upvotunuzun değeri artar . Yazdığınız postlardan  gelen gelirin belli bir bölümü SP olarak gelir . Steemlerinizi SP ye dönüştürmenin dışında Steem Powerda kiralıyabilirsiniz.

Steem Dolar (SBD) :

Steemit’in ikincil  para birimidir. SBD 1.00 USD’ye eşit olacak şekilde stable coin olarak çıkartılmıştır . . Steemlerinizi SBD ile cüzdanınızdan değiştirebilirsiniz. Ayrıca Steem gibi içerik üreterek de SBD kazanabilirsiniz.

Savings:

Saving cüzdanı ek bir güvenlik katmanı sağlayarak STEEM ve SBD’lerinizi saklamanızı sağlayan ek bir cüzdandır. Bu kısımda yapıcağınız ödemeler 3 gün bekletilir bu süreçte ödeme iptal edilebilir . Buradaki amaç dolandırıcılıkları engellemek için liquid (sıvı) haldeki steemin direk ödeme yapacağınız cüzdana geçmesinden önce bir süre işlemin bekletilmesidir . Buradaki birikimleriniz oy gücünüze katkı sağlamaz.

Estimated Account Value :

Hesabınızdaki STEEM + SBD’nizin dolar cinsinden değerini verir. Steemin değeri değişken olduğu için bu fiyatta değişiklikler görebilirsiniz.