Lastpass Hesap Kurtarma

Lastpass , parolarınızı yönetmenizi sağlayan bir tarayıcı eklentisi . Eğer bir çok sitede üyeliğiniz varsa hepsini tek parola ile kullanmak güvenli değil  bu yüzden  bir çok şifreyi saklamanın çeşitli yollarına başvuruyoruz  ; kağıda yazmak , bir office belgesine kaydetmek yada keypass gibi parolalarınızı şifreleyen programlarda saklamak .

Sanırım en pratiklerinden birisi Lastpass  özellikle yüzlerce sitede hesabınız var iste işinizi oldukça kolaylaştırıyor .

Peki Lastpass’ ne kadar güvenli ? Aslında bu sorunun cevabını bilmiyorum bilgileri sha256 ile şifreleyerek saklıyor kendinizi güvene almak için önemli mail adreslerinizi ve hesaplarınızı Lastpass’a eklemeyebilirsiniz.

Tüm parolalarınızı tek bir parola ile koruyorsunuz  peki onu unutursanız ? Bu durumda Lastpass size çok seçenek sunmuyor .

Şifremi unuttum deyip lastpass şifre değiştirme  e-postasını mail atmıyor size .

Daha önceden güvenilir cihaz , mobil cihaz yada güvenilir kişi eklemediyseniz geriye tek bir seçenek kalıyor  . Hiçbir ayar yapmadıysanız Lastpass size hesabınızı kurtarmanız için bir mail yolluyor içinde ip ucunuz ile birlikte buradan devam ederek Lastpass’a son girdiğiniz tarayıcıdan giriş yapmanız gerekiyor . Eğer geçmiş sildiyseniz tarayıcı bilgilerini geri yüklemekten başka çareniz yok .

Öncelikle C:\Users\(Kullanıcı Adı)\AppData\Local\Google gidiyoruz . App Data klasörü genellikle gizlidir bunu açmak için ise aşağıdaki adımları uygulayın .

 

Eğer bu adımları tanımlayıp Google klasörüne ulaştıysanız Chrome klasrüne sağ tıklayın üst menülerden “Önceki Sürümler” seçin . Aşağı kısımdaki yedeklerden Lastpass’a son giriş yaptığınız tarihi seçin ve geri yükleyi seçin . Tarayıcınızı aç kapa yaptığınızda işlem tamamdır gelen hesap kurtarma mailinizi onaylayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir