Bluzelle Token $blz Nedir ?

Bluzelle Token ‘ı   değerlendirmeden önce Whitepaperın Türkçe çevirisini paylaşıyorum .

1. Giriş

1.1 Sorun
Blockchain teknolojileri internetin gelecek neslini ateşliyor. Etherium gibi protokoller ürün ve servislerin kullanımını değiştirecek dApp oluşturma platformlarıdır. Bu dApp’lar depolanıp yönetilmesi gereken dev miktarlarda verinin alışverişini yapacak. Problem Etherium gibi blockchainlerin veri depolama ve yönetimi için tasarlanmamış olması; böyle yapmak çok fazla alan ve vakit alır.

1.2 Çözüm – Bluzelle

Merkezi olmayan Filecoin ve Storj gibi hizmetlerin dosya depolaması ve yönetimi için gerekli olduğu gibi, veri depolama ve yönetimi için de bir ihtiyaç var. Bluzelle aAppl’lar için merkezi olmayan, talebe bağlı, ölçeklenebilir bir veritabanıdır. Bluzelle bir ihtiyacı karşılar ve merkezsiz interneti tamamlamak için diğer bileşenleri tamamlayıcıdır. Bu merkezsiz bileşenler olmadan merkezsiz internet verimli olarak çalışamaz ve devasa kullanımın ölçeğine ulaşamazdı.

4.3 Ölçeklenebilirlik
Fog veya swarm hesapmala konseptlerini kullanarak, Bluzelle her veri biriminin swarm sürüleri arasında tek bir yaprak swar içine %100 kopyalandığı bir model izler. Böylece veri sadece bir swarmda iken o swarmın node’leri bolca coğrafi olarak dağılmış ve doğal veya insan kaynaklı kesintilere karşı bağışıktır.

5. Bluzelle nasıl çalışıyor?

5.1 Tüketici
Tüketici Bluzelle veritabanı servislerini “tüketen” kişidir. Hedeflediğimiz geliştiriciler onlar. Tüketiciler veri depolamak ve geri çağırmak için Bluzelle tokenleri harcıyor. Buna ek olarak bir kullanıcı, bir üretici belirli servis seviyelerine ulaşmayı başaramazsa tokenlerden oluşan bir kredi alabilir.

5.2 Üretici 

Üretici Bluzelle tokenleri (BLZ) karşılığında ağa kaynak sağlayan kişidir. Bluzelle üreticilerinin Bluzelle’nin sağlayacağı servis seviyeleri için bir garanti sağlamak için belirli oranda Bluzelle tokeni vermeleri gerekecektir. Bluzelle daha yüksek kalitede servisler sağlamak için üreticiler arasındaki yüksek servis seviyesindekilerin daha çok ücret alabileceği ama daha yüksek oranda token vermeleri gerektiği rekabeti destekleyecektir.
Bluzelle’ye katılan her tüketicinin ve üreticinin bağımsız olarak kendi Etherium hesaplarını oluşturmaları ve özel anahtarlarını muhafaza etme sorumluluğunu alması gerekir. Özel anahtar ETH’lerine ve Bluzelle tokenlerine erişimi sağlayıp Bluzelle ağına gönderilmeden önce verilerini şifrelemede kullanılır.
10. Gelir modeli

BLZ <=> BNT geçiti her iki yöndeki çevrimler için bir micro-transaction ücreti teklif eder. Ücret BLZ tokenleri olarak ödenir ve Bluzelle’in olan özel bir Ehterium cüzdanına gönderilir. Model tüm ekosistemin merkezsiz kalırken ağı ve ilgili servisleri geliştirip yenileştirmesi için Bluzelle’ye bir gelir sağlayacak şekilde kurulmuştur.
İki tipik senaryo:
Bir kullanıcının servisi kullanmak için BNT tokenlerine ihtiyacı vardır.
Kullanıcı BLZ Smart Contract’a 100 BLZ gönderir.
100 BLZ’den 0.1 BLZ çıkarılır ve Bluzelle Etherium cüzdanına iadesiz bir ücret olarak gönderilir.
Kalan 99.9 BLZ BNT’ye dönüştürülür ve kullanıcın BNT Bluzelle yerli cüzdanına gönderilir.

Bir kullanıcı BNT’yi BLZ’ye dönüştürmek istiyordur.
Kullanıcı BNT tokenlerini BNT geçidine yollar.
BNT tokenleri 1:1 oranında BLZ’ye dönüştürülüp 100 BLZ çevrim miktarıyla sonuçlanır. 100 BLZ’nin 0.1’i Bluzelle Etherium cüzdanına iadesiz bir ücret olarak gönderilir.
Kalan 99.9 BLZ Ethereum Smart Contract tarafından gözetimden çıkarılır ve doğu katılımcının Etherium cüzdanına gönderilir.
Kesin ücretler dinamik olarak hesaplanır ve %100 belirli değildir. Maksimumlar ağın beklenen ortalama fiyatlar yeniden görülene kadar fiyatlar maksimuma yaklaştıkça ağ ayarlamaları artacak şekilde swarm sayısını ve node dağılımını ayarlamasıyla Bluzelle’ye verilir.

Değerlendirmem :

Bluzelle  blockchain teknolojisi ile Ethereum üzerinde  veritabanı hizmeti veren bir proje. Ethereum’un veritabanı ve depolama hizmetlerine ihtiyacı olduğunu merkezsiz uygulamaların  daha verimli çalışabilmesi için tüm bileşenlerin  merkezsiz olması gerektiğini savunuyor. Oracle ‘ın yaptığı işi blockchaine taşıyarak  aslında çok büyük bir pazarı hedefliyor.  Gerçek  kullanım alanı olan bir coin  markettekilerle kıyasladığımızda.  Henüz yeni çıkmış bir coin olmakla birlikte  birçok riski de beraberinde getiriyor , market ve blockchain’in getirdiği risklerin yanında kendi sağladığı hizmetin riskleri de var  whitepaperda bunlara da uzun uzun yer vermişler .

 

Veritabanı hizmeti verirken  müşterileriniz bankalar veya devlet kurumları olduğu zaman güvenilirliğiniz oldukça önemli. Bluzelle  kendi teknolojisinin cloud veya merkezi sistemlere göre daha iyi olduğunu iddia ediyor.

Veritabanı hizmeti alırken aynı zamanda blz karşılığında bu hizmeti de sağlayabilirsiniz . Bunun için bir miktar blz yi garanti olması için vermeniz gerekmekte verdiğiniz hizmetin büyüklüğüne oranla da vermeniz gereken blz token artıyor .

Son olarak bence Bluzelle güzel ve blockchain üzerinde olması gereken bir fikir  mobil uygulama marketinin namaz vakitleri uygulaması gibi bu tarz temel projelere blockchain üzerinde ihtiyacımız var fakat  güvenlik açısından büyük riskler getiriyor.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Bluzelle Token, Bluzelle Coin , Bluzelle Airdrop , Bluzelle ICO token sale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir