Bitcoin’de Yapılan İşlemler Neden Şifrelenir ?

Düzeltme : Bu yazının bir geçerliliği yoktur ! Yazıda anlattığım kavramlarında bitcoin sistemi için kısmen yanlışlar vardır yazıya şimdi dönüp baktığımda içeriğinin yanlış olduğunu düşünüyorum .Yinede yayında kalmasını istiyorum . 

Bitcoinle herhangi bir işlem yaptığınızda para göndermek yada almak olsun bunun çeşitli algoritmalarla şifrelendiğini  bitcoin topluluğundaki herkes biliyordur , peki neden şifreleniyor?

Bazı temel kavramlardan bahsetmem gerekli eğer cüzdanlar ve bitcoin transferi hakkında bilgi sahibi iseniz aşağıdan devam edebilirsiniz.

Öncelikle  bitcoin transferi yapabilmemiz için bir cüzdana ihtiyacımız var . Cüzdan çeşitleri şu şekilde :

  • Web Cüzdanları
  • Mobil Cüzdanlar
  • Masaüstü Cüzdanlar
  • Kağıt Cüzdanlar
  • Donanım Cüzdanlar

Eğer bir bitcoin borsasında hesabınız var ise sizin için bir cüzdan oluşturacaktır  fakat isterseniz kendiniz de oluşturabilirsiniz . Bitcoin cüzdanına sahip olduğunuz zaman gizli anahtar (private key) ve açık anahtar (public key) sahibi olursunuz .Private key saklamanız ve kimseyle paylaşmamanız gereken bir nevi cüzdanınızın şifresi iken public key ise insanların size para gönderebilmesi için kullanacağınız adres .  Borsalardaki bitcoin cüzdanlarınızın private keyleri sizinle paylaşılmaz ve güvenliğinden borsa sorumludur .

 

Bitcoin trasnferi sırasında size göndereceğiniz hesabın public keyi ve miktar sorulur , aşağıda bir borsa cüzdanı ve masaüstü cüzdanı görüyorsunuz.

Borsa Cüzdanı
Borsa Cüzdanı
Masaüstü Cüzdanı
Masaüstü Cüzdanı

Bitcoin gönderdiğinizde cüzdan istemciniz tarafından bir işlem oluşturulur  daha sonra  işlemin gerçekleştiğine dair kanıt bitcoin topluluğuna gönderilir eğer işlem geçerliyse işlem madenciler tarafından onaylanır ve  bloğa kaydedilir .

Bitcoinin özünde şifreleme vardır  bu yüzden bitcoin türevi paraların genel adı “kripto para “dır.

Bitcoin gönderimi sırasında sizin public keyiniz , alıcının public keyi , göndereceğiniz miktar ve sizin private keyiniz ile imzaladığınız işlem oluşturursunuz . Bu işlem bitcoin ağında yayınlandığında bu paranın yeni sahibinin  alıcının public keyi olduğu bilinmesi sağlanır . İşlemdeki imzanız işlem kaydının gerçek olduğunu onaylar  . Yeterli miktarda bitcoininiz var ve her şey doğru ise  işlem madenciler tarafından onaylanarak bloğa kaydedilir . Bu durumda private keyinizin güvenliğini ve tekilliğini sağlamak için sha-256 algoritması ile şifrelenir . Diagram

Diagram

 

Özet olarak : Bitcoin işleminizi imzalamak için private keyi kullanıyorsunuz bu bilgileri bitcoin ağına duyuracağınız ve taklit edilemez olması için sha256 ile şifrelenmesi gerekir .

 

Bitcoinin işleyişini anlatan bu video ilginizi çekebilir .Videonun Türkçe alt yazısı bulunmaktadır.

 

 

Eğer bitcoin , madencilik , blockchain terimleri size yabancı geliyorsa bu yazıyı öneririm .

Blockchain, Bitcoin, Madencilik Nedir?

2 Comments

    1. Sha-256 bitcoinin arkasında durduğu şifreleme sistemidir kırılırsa bitcoinin güvenliğinden söz edemeyiz . Geriye döndürülmesi çok çok zor şekilde şifrelediği için kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
7 + 21 =