Steemit Nedir ? Steemit Rehberi #1

Steemit

Steemit rehberi. Bu yazı serimde sizlerle blockchain üzerinde çalışan favori projelerimden biri olan Steemit’den bahsedeceğim.

Steemit.com nedir?

Steemit topluluğun ilgisine göre içerik paylaşanları Steem ile ödüllendiren (ilgi ekonomisi) bir sosyal ağ platformudur. Eğer Steemit kullanıcıları sizin paylaştığınız içeriği değerli bulursa upvote vererek size destek olurlar ve sizde Steem kazanırsınız tüm bu işlemlerde blok zincir üzerinde olur.

Steemit nasıl çalışır?

Steemit kullanıcılarının içerikleri ödüllendirildiği bir sosyal medya platformudur . Bunu blok zincir teknolojisi ve kripto para ile yapar Steem günlük olarak üretilir ve içerik üreticilere aldıkları oylara göre dağıtılır .

Steem vs Social Media
Steem vs Social Media

Steemit’in diğer sosyal medya sitelerinden farkı nedir?

Steemit merkezi olmayan ve topluluk üyeleri tarafından kontrol edilen bir platformdur .Steemit kullanıcıların yaptıkları katkının bedelini almalarını savunmaktadır.

make money steem
make money steem

Steemit’den para kazanmak mümkün mü ?

Steemit’ te şu yollarla para kazanabilirsiniz:

İçerik Üretmek :

İçerik paylaşarak topluluk üyelerinden upvote  kazanabilirsiniz. Aldığınız upvotelara  bağlı olarak,Steem ödül havuzundan pay alırsınız. Yapılan yorumlar da içerik sayılmaktadır daha düşük oranda da olsa yorum yaptığınız içerikten bir miktar pay alırsınız.Ayrıca Steem platformu kendi üzerinde 3. parti uygulamaları desteklediği için kendi üzerinde Youtube, Ekşi Sözlük , Twitch , Twitter gibi platformların içerik formatlarında içerik üretmenizi destekleyen uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamaları kullanmanın bir diğer avantajı kendi üzerinde içeirk üretenlere upvote vererek destek olmasıdır.

Oylama ve Küratörlük:

Eğer bir içeriği keşfeder ve popüler olmadan önce ona upvote verirseniz , kürasyon ödülü (curating reward) kazanabilirsiniz. Ödül tutarı sahip olduğunuz steem gücünün (Steem Power) miktarına bağlı olacaktır.

TDK’ya göre Küratör : Müze, kütüphane, sergi, hayvanat bahçesi vb.ni yöneten ve etkinliklerini düzenleyen yetkili kimse.

Tokenlar nereden geliyor ?

Steem ağı, içerik içerik üreticilerini  ve küratörleri ödüllendirmek için sürekli olarak token üretir.  Yeni tokenların bazıları, steemit’e içerik yayınlayarak, yorum yazarak ve oy kullanarak değer katan kullanıcılara aktarılır. Geri kalan para Steem Power sahipleri ve blockchain teknolojisini güçlendiren tanıklara (the witnesses that power the blockchain) dağıtılır.

Paranın suyu nereden geliyor ?

Steem özünde blok zincir temelli bir puanlama sistemi . Blok zincir üzerinde bu sistemde oluşan puanlar token olarak kullanıcılar arasında trade edilebilir hale gelmekte. Kullanıcılar bu tokenları kendi aralarında trade eder yada çeşitli amaçlar için kullanabilirler. Platfom üzerinde yada 3. parti uygulamalarda bu tokenları kullanabilirsiniz . Ayrıca Steem Powerınızı arttırmak içinde Steem kullanabilirsiniz.

Aklınıza ben Steem kazansam hemen bozdurur dolara yada bitcoine çeviririm düşüncesi gelebilir fakat durum işleyişte öyle değildir. Steem tokenları tutmak platform üzerinde işinize yaramaktadır özellikle sürekli kullanıcılar arasında. Ayrıca yeni başlayanlar için steem kazanmak hiçte kolay değildir. Sistem işleyiş olarak oyun platformu olan Steamin eşya trade sistemine benzemektedir. Kasalar yada skinler oyunculara oyun tarafından ücretsiz verilmektedir (bu durumda kasa açmaları saymıyorum) fakat kimse bir anda tüm eşyalarını satıp paraya çevirmemekte kullanmakta yada envanterinde saklamakta . Steem üzerinde de buna benzer bir token ekonomisi vardır ayrıca platform gerçekten kullanılan bir platform olduğu için gerçektende bu tokenları kullanan insanlar vardır.

Tüm Steem Rehber Serisi Yazılarım :

Steemit Nedir ? Steemit Rehberi #1

Steemit’de Nasıl Hesap Açılır ? Steemit Rehberi #2

Steem Wallet Steemit Rehberi #3

Steemit’in Parasal Sistemi Steemit Rehberi #4

Steemit.com nedir?
Steemit nasıl çalışır?
Steemit’in diğer sosyal medya sitelerinden farkı nedir?
Steemit’den kripto para para kazanabilir miyim, nasıl?
Bu paralar nereden geliyor?
Paranın değeri nereden geliyor?
Steemit Para kazanma
Steemit’de nasıl para kazanılır
Steemit bot
Steemit bitcoin kazanma

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
13 − 3 =